Proje: Mutfak / Banyo Tasarımı ve Uygulaması, Karşıyaka | pigato | 1808

İzmir | Karşıyaka Mutfak ve Banyo İç Mekan Tasarımı ve Uygulaması : Pigato Mimarlık | 1808 |

İzmir Karşıyaka’da bulunan apartman dairesinde ıslak hacimlerin yenilenmesi ve bunlara ek bazı ahşap mobilya üretim ve mekan tadilatları pigato tarafından yapılmıştır. Karşıyaka mutfak ve banyo tadilatı, uygulama sonrası görsellerin bazılarını aşağıda, devamını da instagram hesabımızda bulabilirsiniz.

Karşıyaka, Mutfak Tasarımı:

Mevcutta bulunan mutfağın organizasyonundaki yanlışlık ve eksiklikler doğrultusunda her modül işlevsellik ön planda olacak şekilde tasarlandı. Pencere yanında bulunan kolon çıkıntısı buzdolabının gereğinden fazla öne çıkmasına sebebiyet veriyordu. Buzdolabı birimi yana kaydırılarak yanında ikinci bir uzun modülde ankastre fırın ve dolaplar aynı hizada çözülmesiye bu durum avantaja çevrildi. Çünkü yüksek modüller için mekansal olarak en uygun köşe burasıydı.

Tezgah yüzeyinin kısıtlı olması sebebiyle ocak ve fırının hizası hem sağda hem solda optimum çalışma alanı bırakacak şekilde kaydırıldı. Köşe birimin erişilemeyen noktasında su arıtma yerleştirilerek lavabo alt dolabında kullanım alanı artırıldı.

L tezgah dışındaki alanda içecek hazırlama ve servis için bir alt üst dolap ve tezgahlı birim eklemesi yapıldı. Buranın bardaklarla beraber işlev olarak ayrışması mutfağın birden fazla kişi ve iş için aynı anda kullanılmasına da katkı sağlıyor.

Üst dolaplarda tabak ve bardaklar için geniş raflı modüller tek parça, ortadan kırımlı, yukarı katlanır  kapak çözümleri kullanıldı. Ocak altındaki modül, tüm çatal bıçak, sık kullanılan mutfak gereçleri ve derin yıkama kabı, süzgeç gibi gereçleri toparlayabilecek şekilde tasarlandı. Bunların yanlarında efektif kiler çözümleri ile kullanım senaryosuna uygun kolay erişim ön planda tutuldu.

Mutfakta modern ama sıcak bir havada ve pastel tonlarında yarı mat çözümlere gidildi.  Bu doğrultuda seçilen, gri ve yeşil lake dolap kapakları, özel seçim lineer kulplar, Belenco tezgah, Franke evye-batarya ve Siemens ocak ve davlumbaz ürünleri, Vitra tezgah arası seramikleri ile görsellerdeki kompozisyon yakalandı.

Karşıyaka, Banyo Tasarımı:

Gri tonlarında modern ve ferah bir banyo kurgusu ile tasarlanan IOI Banyo, bu ismini sade ama göz alan aydınlatma ve ayna detayından alıyor. Banyonun ön plana çıkan yüzeyi olan aynanın yer aldığı duvarda diğerlerinden farklı olarak Calacatta desenli büyük ebatlı porselen seramikler kullanıldı. Mobilyalarda kullanılan koyu gri tonlarıya olan kontrastı ve gri tonlu duvarlar arasında verdiği aydınlık hissiyle ferah bir kullanım hedeflendi.

Sade, simetrik ve efektif olarak düzenlenen dolaplar ve tezgahı destekler şekilde merkezde kullanılan dairesel ayna ve iki yanındaki ince led aplik tasarımı bu mekana karakterini katan en önemli öğeler oldu.

Gri mekanda kullanılan Vitra asma klozet ve Huppe geniş monoblok duş, pencere ve çamaşır makinesi gibi beyaz detaylarla uyumu düşünülerek seçildi. Girişin karşısında önemli bir noktada yer alan havlupan, çok öne çıkmaması ve doğal durması için özellikle mat dokulu olarak tercih edildi.

Karşıyaka Mutfak ve Banyo Tasarımı:

Fotoğrafların devamı için instagram paylaşımlarımızı: (  mutfak  |  banyo  ) inceleyebilirsiniz.

Teşekkürler!   Daha fazlası için:
Hemen Arayın
Yol Tarifi